
Iako ne postoji lek, ali konvencionalni i prirodni tretmani za ascites mogu pomoći u ublažavanju simptoma, uključujući bol i nelagodnost
Ascites je nakupljanje tečnosti u abdomenu. Iako postoji niz uslova koji ga mogu izazvati, otprilike 75 procenata pacijenata sa ascitesom takođe ima cirozu jetre. Pored toga, oko 50 odsto pacijenata sa cirozom će razviti ascites u roku od 10 godina.
Ascites je česta komplikacija ciroze i karakteriše ga prekomerna akumulacija tečnosti u trbušnoj duplji. Uopšteno govoreći, zadržavanje tečnosti — uključujući ascites, periferni edem i pleuralni izliv — je najčešća komplikacija krajnjeg stadijuma bolesti jetre.
Tečnost u trbušnoj duplji se razvija kada proteini iscure iz jetre i creva. Kako sve više tečnosti curi u stomak, može doći do dramatičnog otoka, nelagodnosti, kratkog daha, gubitka apetita i pritiska na pluća.
Kod velike većine pacijenata sa dijagnozom ascitesa, 75 odsto ima i cirozu, kao i kod drugoh problema povezani u gastrointestinalnom traktu.
Faktori rizika od ascitesa: konzumiranje alkohola, dijeta sa niskim sadržajem, hronočni hepatitis B ili C, bolesti srca i bubrega... Uobičajeni simptomi ascitesa uključuju: kratak dah, brzo povećanje telesne težine, otok u zglobovima i nogama.
loše varenje, povraćanje...
Ascites: Kako ublažiti simptome
Prirodni načini za upravljanje simptomima i naravno uz konsultaciju s lekarom:
Prema studiji iz 1986. objavljenoj u časopisu Gut, Američki koledž za gastroenterologiju navodi: Najvažniji korak u lečenju ascitesa je striktno smanjenje unosa natrijuma“, stavljajući ograničenje soli na vrh liste.
Praćenje dijete namenjene za visok krvni pritisak koja se fokusira na jedenje svežeg povrća i voća, nemasnih proteina, mahunarki, zdravih masti, klica i integralnih žitarica zajedno s ograničavanjem viška soli u ishrani, može pomoći u smanjenju zadržavanja tečnosti.
Pokušajte da jedete male obroke četiri do sedam puta dnevno. U ishranu ubacite proteine iz biljnih izvora, uključujući žitarice, povrće, mahunarke i mlečne proizvode umesto mesa.
Jedite organske namirnice kad god je to moguće, jer kada je jetra oštećena i ne funkcioniše optimalno, ne može pravilno da detoksificira i očisti toksine iz krvi.
Sa visokim sadržajem kalijuma i drugih elektrolita, kokosova voda može da obezbedi hirataciju u slučajevima kada se ograničava unos tečnosti.
Prema rezultatima male pilot studije koju je sproveo Odeljenje za biljnu medicinu Instituta Tai Sophia, pijenje čaja od korena maslačka je odličan diuretik. Takođe je utvrđeno da maslačak ima zaštitne efekte za jetru.
Čaj od maslačka je prepun kalijuma i vitamina A, C i K, a pruža zdravu dozu minerala, uključujući kalcijum, gvožđe i magnezijum.
Dodatak BCAA podstiče sintezu mišićnih proteina i povećava mišićni. Ovi esencijalni hranljivi sastojci se obično dobijaju ishranom konzumiranjem mesa, mlečnih proizvoda i mahunarki. Istraživanja pokazuju da suplementacija BCAA može biti efikasna za poboljšanje funkcije mozga u vezi s oboljenjem jetre, gubitkom mišića i drugim uslovima povezanim sa ascitesom.
Odricanje od odgovornosti: Sadržaj pružen na www.magicnobilje.com na temu koje se tiču zdravlja i ishrane ne sme se smatrati zamenom za profesionalni savet, dijagnozu ili tretman. Uvek se obratite kvalifikovanim stručnjacima za bilo kakve nedoumice koje imate u vezi sa zdravljem i medicinskim stanjima.
Foto: jchizhe / gettyimages.com
24.08.2023 | AKTUELNO
24.08.2023 | AKTUELNO
26.08.2023 | AKTUELNO
28.08.2023 | AKTUELNO
ZBOG RENOVIRANJA Biljnog centra Magično bilje na adresi Maksima Gorkog broj 25,
koje će se vršiti u periodu od 12.10. do 22.10.2023., Biljni centar Magično bilje na adresi
Brankova 16, radiće u produženom radnom vremenu, od 9h do 20h.
Dostupni smo kako za online, tako i za telefonske porudžbine kao i do sada, na brojeve
telefona:
011/ 2420-955
011/2450-782
011/3283-507
064/6433-055
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net