
21.06.2021 | Klinika Magičnog bilja | Pregleda: 846 | Autor: Magično bilje | 0
Dr Marija Vidović iz Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu, rukovodilac je projekta koji se zasniva na fenomenu biljaka vaskrsnica da prežive duge periode bez vode i da se nakon zalivanja iz suvog stanja ponovo "vrate u život"
Tokom doktorskih studija saznala sam za izvanrednu osobinu naše endemske biljke Ramonda serbica. Naime, ova drevna biljka vaskrsnica može da preživi duge periode kada joj se listovi osuše i izgledaju mrtvo i da se potpuno oporavi već dan nakon zalivanja. Upravo zbog toga naziva se i biljkom vaskrsnicom ili feniks-cvetom i to je razlog zbog čega je odabrana da bude simbol oporavka srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Njen stilizovan cvet je inkorporisan u amblem državnog obeležja Dana primirja u Prvom svetskom ratu, 11. novembra - kaže na početku razgovora za Magično bilje dr Marija Vidović iz Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu, rukovodilac projekta koji finansira Fond za nauku.
Dr Vidović objašnjava kako ova biljka može da pomogne kod, za sada, neizlečivog oboljenja.
- Jedan deo veoma komplikovanog odgovora Natalijine ramonde na ekstremnu desikaciju (isušivanje) predstavlja i veća proizvodnja određenih proteina u kasnoj embriogenezi, tzv. proteina LEA (Late embryogenesis abundant). Ovi proteini, zahvaljujući svojoj strukturi, mogu da štite druge ćelijske proteine da ne izgube strukturu i da se ne nagomilavaju kad u ćelijama nema dovoljno vode, što bi se inače i desilo.
Opet, tokom studija biohemije, upoznala sam se i sa jednim od uzroka nastanka Parkinsonove bolesti, odnosno, abnormalne agregacije, gomilanja jednog proteina mozga, alfa sinukleina. Progresivno agregiranje ovog proteina u amiloidne fibrile, koji čine Levijeva tela, dovodi do odumiranja neurona koji luče neurotransmiter dopamin. Nedostatak dopamina vode ka usporenom kretanju, tremoru i otežanom održavanju ravnoteže. Ideja našeg projekta javila mi se spontano: Zašto ne iskoristiti ovu jedinstvenu evolutivnu prednost proteina LEA i ispitati njihov potencijal da spreče agregaciju alfa sinukleina?
Na koji način biljka Natalija ramonda može da pomogne u lečenju ove neurodegenerativne bolesti?
- Natalijina ramonda je vrsta veoma slična vrsti srpska ramonda. Kao deo našeg projekta LEAPSyn-SCI, ramonda je poslužila za identifikaciju specifičnih proteina LEA koji se pojačano sintetišu u listovima tokom dehidracije. Upravo te proteine naš tim veštački proizvodi u bakterijskim ćelijama rekombinantnom tehnologijom, kako bismo došli do dovoljne količine neophodne za eksperimentalnu analizu interakcija sa alfasinukleinom. Ovde bih naglasila da je ramonda ugrožena i zakonom zaštićena biljna vrsta, te da nikako ne bismo mogli da je koristimo za ekstrakciju proteina LEA. Naš projekat ima za cilj da se pomoću pomenutih proteina LEA ramonde smanji agregacija alfa sinukleina i na taj način promoviše razvoj potpuno novih strategija za lečenje Parkinsonove bolesti. Procesi koji pokreću agregaciju alfa sinukleina još uvek nisu u potpunosti poznati.
Zašto je ova biljka specifična i šta ona u sebi sadrži što može da utiče na ishod lečenja Parkinsonove bolesti?
- Budući da ne mogu da se kreću, biljke su razvile čitav niz strategija kako bi se prilagodile promenljivim uslovima spoljašnje sredine. Jedinstven fenomen predstavljaju upravo biljke vaskrsnice koje mogu da prežive duge periode ekstremne dehidratacije i da se svega nekoliko sati nakon zalivanja ponovo oporave, naizgled ,ožive,, odnosno, uspostave metaboličku funkciju. Samo mala grupa biljnih vrsta je u stanju da toleriše gotovo potpunu dehidraciju vegetativnih organa, pre svega listova. Do danas je svega kod oko tri stotina skrivenosemenica uočena ova osobina. Srpska ramonda je i drevna biljna vrsta koja potiče još iz tercijara i može se naći po stenama Sićevačke i Jelašničke klisure.
Kao što sam već napomenula, proteini LEA ove biljke biće veštački proizvedeni rekombinantnom tehnologijom i biće korišćeni za ispitivanje interakcija sa alfa sinukleinom. Interakcije proteina LEA i alfa sinukleina nisu do sada proučavane.
Kako deluju proteini LEA?
- Proteini LEA pojačano se proizvode u listovima biljaka vaskrsnica, kakva je i naša endemična srpska ramonda, i sprečavaju agregiranje važnih proteina i gubitak njihove funkcije. Predloženo je nekoliko načina na koji ovi proteini u ćelijama biljaka mogu da doprinesu toleranciji na dehidraciju. Pretpostavlja se da je jedan aspekt njihovog uspešnog delovanja upravo i specifična interakcija sa ključnim proteinima ćelije, koji su na taj način zaštićeni od gubitka strukture, samim tim i funkcije u uslovima smanjene količine vode u ćeliji. Ova sposobnost proteina LEA oslanja se na njihovu osobinu da nemaju strogo definisanu 3D strukturu, odnosno oblik, za razliku od većine proteina u ćeliji.
Možete li da nam opišete naučni proces koji vodi do cilja projekta?
- Naš tim planira da po prvi put napravi rekombinantni protein LEA iz ramonde, za koji ćemo prethodno veoma osetljivim i modernim analitičkim tehnikama identifikovati protein LEA, koji se sintetiše u listovima ramonde pod uticajem dehidracije i saznati njegovu sekvencu. Kako dobijanje rekombinantnih proteina sa neuređenom strukturom predstavlja ozbiljan izazov, već poznati protein LEA iz modela biljke Arabidospis thaliana, prve biljke sa sekvenciranim genomom, biće napravljen i testiran kako bi se optimizovala metodologija. Zatim će se proizvesti proteini LEA iz ramonde i biće strukturno i funkcionalno okarakterisani, dok će njihova interakcija sa alfa sinukleinom biti analizirana kompjuterskim simulacijama. Nakon toga, krenućemo sa laboratorijskim ispitivanjima interakcija proteina LEA i alfa sinukleina kao i uslovima pod kojima proteini LEA imaju potencijal da spreče agregaciju alfa sinukleina.
Koji bi bili dalji koraci, ako se ispuni taj glavni cilj?
- Rezultati našeg projekta treba da prošire osnovna naučna saznanja o proteinima koji nemaju uređenu strukturu i o mehanizmima agregacije alfa sinukleina, a sve radi promovisanja novih pristupa u lečenju Parkinsonove bolesti. Uprkos značajnim ulaganjima proteklih decenija u svetu, uzrok nastanka ove bolesti još nije u potpunosti razjašnjen i leka za nju nema. Postojeće terapije se uglavnom odnose na ublažavanje posledica i lečenje simptoma.
Sposobnost proteina LEA da sprečavaju agregaciju alfa sinukleina potpuno je neistražena i po prvi put predložena našim LEAPSyn-SCI dvogodišnjim Programom za izvrsne projekte mladih istraživača (PROMIS), koji finansira Fond za nauku. Stoga je potrebno da prvo dobijemo rezultate interakcije ova dva proteina pod zadatim eksperimentalnim uslovima. Po završetku ove faze, i ujedno ispunjenjem glavnog cilja našeg projekta, otvorićemo mogućnost za testiranja na veštačkim sistemima i kulturama ćelija. Ukoliko se ova faza pokaže uspešnom, u saradnji sa neurofiziolozima i lekarima planiraćemo nove strategije za lečenje obolelih od Parkinsonove bolesti zasnovane na sposobnosti proteina LEA da spreče agregaciju alfa sinukleina.
04.12.2022 | AKTUELNO
12.09.2022 | AKTUELNO
10.10.2022 | AKTUELNO
13.09.2023 | AKTUELNO
09.09.2023 | AKTUELNO
20.09.2023 | AKTUELNO
25.09.2023 | AKTUELNO
16.09.2023 | AKTUELNO
12.09.2023 | AKTUELNO
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net